Criteo

Criteo Nedir? Nasıl Reklam Verilir?

Criteo Nedir?

Criteo, tüketiciler için kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak üzere internet servis sağlayıcılarıyla yakın işbirliği içinde çalışan dinamik bir yeniden hedefleme şirketidir.

Temel özelliklerinden bazıları: Retargeting (yeniden hedefleme), CTV ve mobil uygulama reklamlarının yanı sıra perakende medyayı içerir. Firma, her ziyaretçinin işlem geçmişine, satın alma davranışına ve ziyaretçinin açtığı belirli web sayfasına dayalı olarak reklamlar görüntüleyen içeriğe dayalı hedefleme hizmetine büyük önem vermektedir. Platform, 2,5 milyar aktif müşterinin birinci taraf verilerine sahip olduğunu iddia ediyor.

 Criteo Reklamları Ne İçin Kullanılır?

Criteo reklamlarının avantajlarını, hangi amaçla ve neden kullanılması gerektiğini 4 maddede özetleyebiliriz aslında;

1. Gerçek zamanlı kampanya performans takibi

    Criteo, mükemmel reklamı bulmaktan daha fazlasını yapar. Ayrıca reklam kampanyalarınızın performansını gerçek zamanlı olarak izlemenize yardımcı olur. Böylece aldığınız verilerin doğru olduğundan her zaman emin olabilirsiniz.

2.Tahmin algoritmaları

   Reklam dünyasında alakalı kalmak bazen zor olabilir. Bu zorlukla mücadele etmek için Criteo’nun, size yardımcı olacak çok etkileyici bir tahmin algoritması vardır.

3.TBM fiyatlandırması

İster birden çok ister tek bir reklam kampanyası yürütüyor olun, tıklama başı maliyet fiyatlandırması önemli bir araçtır. Criteo, reklam bütçenizi daha iyi kontrol etmenizi sağlayan sezgisel bir fiyatlandırma özelliğine sahiptir.

4.Mobil, masaüstü, e-posta ve sosyal ağlarda reklamlar

Criteo’nun reklamları hem mobil hem de masaüstünde, herhangi bir sosyal medya platformunda ve hatta e-posta biçiminde çalışabilir.

Criteo Reklamları Nasıl Çalışır?

Temel olarak Criteo, internet geçmişinize dayalı çevrimiçi reklamlar oluşturmak için ISP’lerle birlikte çalışır. Belirli bir reklama tıkladıysanız, belirli bir web sitesini ziyaret ettiyseniz veya belirli bir ürünü görüntülediyseniz, muhtemelen gördüklerinizle ilgili bir reklam göreceksiniz.

Gerçek hayattan örnek vermek gerekirse;

Diyelim ki Cumartesi günü sabah saatlerinde koltuğunuzda oturup, kahvenizi yudumluyorsunuz ve tabletinizi kullanarak internetten siyah spor ayakkabı satın almak istiyorsunuz. Beğendiğiniz bir çift buldunuz ve ayakkabıyı online alışveriş sepetinize koydunuz. (Ya da diyelim koymadınız , ama yine de web sitesinde gösterdiğiniz davranışlardan dolayı ayakkabılarla  ilgilendiğiniz oldukça açık.)

Bir anda kapının çaldığını ve arkadaşlarınızın geldiğini gördünüz. Dikkatiniz dağılır ve alışveriş ekranından çıktığınızı varsayalım. Aynı günün akşamı telefondan haberlere bakarken almak istediğiniz siyah spor ayakkabının reklamını görürsünüz ve yeniden almak için harekete geçersiniz.

Criteo Reklamlarının Google Reklamlarından Farkı Nedir? 

Criteo Reklamları ve Google Reklamları, işletmelerin reklam kampanyalarını yönetmelerine ve pazarlama materyallerinin doğru alıcılara ulaşmasını sağlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmış araçlardır. Criteo, işletmelerin alıcı yolculuklarının belirli noktalarında reklamları doğru alıcılara ulaştırmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir reklam sunma ve yeniden hedefleme programıdır. Google Reklamları ise, alıcıların reklamlarının alakalı aramalarda ve Google İş Ortağı web sitelerinde listelenmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir arama motoru pazarlama aracıdır. Criteo reklamları en çok küçük ve orta ölçekli işletmeler arasında popülerken, Google reklamları her büyüklükteki işletme tarafından kullanılır.

Criteo, Criteo  Dinamik Retargeting için genel fiyatlandırma sağlamaz, ancak ilgilenen işletmeler kesin bir fiyat teklifi için satıcıya ulaşabilir. Google Ads, kaç kullanıcının reklamlarınızı tıkladığına göre fiyatlandırılır ve tıklama başına fiyat, reklam kampanyasının kalitesine ve rekabet hacmine bağlıdır. Çoğu anahtar kelimenin tıklama başına maliyeti 1,00 ABD dolarının altındadır, ancak en rekabetçi anahtar kelimeler tıklama başına 50,00 ABD dolarına kadar çıkabilir.

criteo nedir - 1

Yukarıdaki görselde Criteo’nun ilk 10 bin sitede, ilk 100 bin sitede, ilk 1 milyon sitede ve tüm web de lider olduğunu görüyoruz. Google Yeniden Pazarlama’nın ise pazar payı açısından Criteo’ya göre açık ara geride olduğunu söyleyebiliriz.

criteo nedir - 2

Burada da Criteo platformunun daha fazla web sitesi kategorisinde daha iyi kullanım kapsamına sahip olduğunu görüyoruz.  (Sanat ve eğlence, bilim ve eğitim, bilgisayar elektronik ve teknoloji, oyunlar ve diğer 19 kategori dahil)

Google Yeniden Pazarlama’nın ağır sanayi ve mühendislik alanında lider olduğunu görmekteyiz.

criteo nedir - 3

Son olarak burada da Criteo’nun  Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Rusya, Fransa ve diğer 157 ülke dahil olmak üzere çoğu ülkede lider olduğunu görüyoruz. Türkiye’de de Criteo’nun pazar payı görselde  görüldüğü üzere daha fazla.

Criteo’da Nasıl Reklam Verilir?

Criteo’da bir kampanya oluşturmak birkaç adım alacaktır. Bunlar:

1-Kampanyanızın hedeflerini, hedeflerini ve harcama limitini ayarlama

2-İlk reklam setinizi oluşturma

3-İlk reklamınızı oluşturma

4-Kurulumunuzun önizlemesi

1.Adım: Kampanyanızı Oluşturma

Başlamak için, gösterildiği gibi “Kampanya Oluştur” düğmesini tıklamanız gerekiyor.

criteo nasıl reklam verilir - 1

 

1.1 Amaçlar ve Hedefler

Bu adımda kampanyanızın hedeflerini belirler , kampanyanıza bir isim verir ve hedeflerini belirlersiniz

Edinme: Kampanyanız temel olarak daha fazla müşteri kazanmayı hedefliyorsa bu hedefi seçin.

Elde Tutma: Mevcut müşterilerinizden daha fazla değer elde etmek için bu hedefi seçin.

Farkındalık: Ürünlerinize veya hizmetinize ilgi uyandırın.

Üzerinde düşünme :  İnsanların ürünlerinizi veya hizmetinizi değerlendirmesini ve daha fazlasını öğrenmesini sağlayın.

Dönüşüm: Ürünleriniz veya hizmetiniz için satışları veya dönüşümleri artırın.

criteo nasıl reklam verilir-2

1.2 Harcama sınırı

Harcama limitleri, belirli bir Kampanya için belirli bir yenileme döneminde faturalandırılabilecek maksimum para miktarını tanımlar . Bu sınır, Kampanya altında gruplanan tüm reklam setlerine uygulanacaktır.

  • Günlük harcama limiti her gün yenilenecek
  • Aylık harcama limiti her ayın ilk günü yenilenecektir.
  • Ömür boyu harcama limiti otomatik olarak yenilenmeyecek .

criteo nasıl reklam verilir - 3

2.Adım: İlk reklam setinizi oluşturma

Bir reklam seti, reklamlarınızın nasıl görüntüleneceğini belirler.

2.1 Medya türü

Reklam setinize bir ad verin ve medya türünü seçin.

Ekran : Banner içi video reklamlar dahil olmak üzere tüm marka varlıklarınızla sürükleyici görüntülü reklamlar oluşturun ve yönetin.

Video: Video reklamlar oluşturun ve yönetin ve kullanıcı
farkındalığını artırın.

criteo nasıl reklam verilir -4

2.2 Kitle

Kitleler, reklamlarınızın doğru kişilere ulaşmasını sağlamanıza yardımcı olur. Kendi verilerinizi kullanabilir veya Criteo hedef kitlelerinden yararlanabilirsiniz. Bunlar:

Yeniden Hedefleme: Criteo’nun yapay zekası, web sitenizi ziyaret eden müşterilerle yeniden etkileşime geçmek için çalışır ve onları diğer işlemleri tamamlamaları için siteye geri getirir.

Benzer: Criteo’nun makine öğreniminin işletmeniz için iyi performans gösterme olasılığı en yüksek olası alıcıları tahmin etmesine izin verin.

Gelenek: Alışveriş yapanları lüks alıcılar, yeni ebeveynler veya çevre dostu tüketiciler gibi tekrarlanan uzun vadeli alışkanlıklara göre hedefleyin.

Olaylar: Kullanıcılara web sitenizdeki etkinliklerine göre ulaşın.

criteo hedef kitle

3.Adım : İlk reklamınızı oluşturma

Şimdi tek yapmanız gereken, kampanyanızın başlaması için ilk reklamınızı oluşturmak.

Sıfırdan bir tane oluşturabilir, mevcut olanı yeniden kullanabilir veya Criteo’da bir reklam öğesi yükleyebilirsiniz.

Bir reklam oluşturmak için yapmanız gerekenler:

  1. Türünü ve biçimini seçin
  2. Tasarım bilgilerini, marka varlıklarını, CTA’ları ve görüntüleme kurallarını girin
  3. Planlamayı ayarlayın.

criteo reklam oluşturma

Criteo’nun Alternatifleri Nelerdir?

1- RTB House

RTB House, dünya çapında en iyi markalar ve ajanslar için en son pazarlama teknolojilerini sağlayan küresel bir şirkettir. Tescilli reklam satın alma motoru, dünyada tamamıyla Derin Öğrenme algoritmalarından güç alan ilk motordur ve reklamverenlerin dönüşüm hunisinin her aşamasında olağanüstü sonuçlar elde etmesini ve hedeflerine ulaşmasını sağlar.

2-AdRoll

AdRoll, American Red Cross, Levi’s vs. gibi dünya çapında büyük ve küçük 15.000’den fazla marka tarafından kullanılmaktadır. Reklam yeniden hedefleme uygulaması, birden çok platform ve cihazda kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmanıza, optimize etmenize ve yayınlamanıza yardımcı olur. AdRoll, Google, Microsoft ve Yahoo dahil olmak üzere 60’tan fazla önde gelen reklam ağında web yeniden hedeflemeyi kontrol etmek için tek bir platform sağlar. Yeniden hedeflemeyi Facebook, Twitter ve mobil cihazlarda da yönetebilirsiniz.

3- Basis Global Technologies

Basis Global Technologies, kullanıcıları ve sektördeki pazar araştırma şirketleri tarafından işletmelerde pazarlama ve reklam işlevleri için bulut tabanlı iş akışı otomasyonu ve iş zekası yazılımının lider sağlayıcısı olarak tanınmaktadır.

Criteo vs RTB House

RTB House, reklamverenlerin olağanüstü sonuçlar elde etmesini ve kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerine ulaşmasını sağlayan, tamamen derin öğrenme algoritmalarından güç alan, dünyada ilk ve tek tescilli bir reklam satın alma motoruna sahiptir.

Criteo ise, hedef tüketicinin göz atma geçmişiyle eşleşen kişiselleştirilmiş reklamlar ve mesajlar sağlayan uygun maliyetli bir talep oluşturma yazılımıdır. Yazılım, ürünleri pazarlamak ve benzer ilgi alanlarına sahip müşteri adaylarını ve müşterileri yeniden hedeflemek için akıllı algoritmalara dayalıdır, bu da Criteo’yu benzersiz bir algoritma tabanlı çözüm haline getirir.

Criteo Sertifikası Nasıl Alınır?

Bu sertifikaya Criteo Reklam Akademisi üzerinden sahip olabilirsiniz.

Criteo Reklam Akademisi dijital reklamcılıkta kariyerinizi ilerletmek ve açık internette pazarlamada başarılı olmak için öğrenip sertifika alabileceğiniz küresel bir eğitim programıdır.

Link: https://criteoacademy.exceedlms.com/student/path/580960-become-a-criteo-advertising-professional

Criteo Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Criteo reklamları nerede gösterilir?

Criteo Reklamları retargeting odaklı çalıştığı için reklam vermeye elverişli bütün sitelerde gözükebilir.

2- Criteo bir ajans mıdır?

Criteo bir ajanstan çok, tüketiciler için kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak üzere internet servis sağlayıcılarıyla yakın işbirliği içinde çalışan dinamik bir yeniden hedefleme şirketidir.

3- Criteo reklamlarının avantajları nelerdir?

Criteo reklamlarının başlıca avantajları, rekabetçi fiyatları, özelleştirilmiş müşteri desteği ve bir dizi güçlü reklam ve yeniden reklam araçlarıdır. Criteo, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan, yeni gelişen bir dijital reklam kuruluşudur.

4-Criteo reklamlarının amacı nedir?

Criteo reklamları, görüntülü reklamcılık biçimidir diyebiliriz.  Kişiselleştirilmiş retargeting reklamları ile e-ticaret sitelerinin performanslarını arttırmayı amaçlar.

5- Criteo reklamlarını kimler kullanmalı?

Criteo reklamlarını e-ticaret ile ilgilenen ve amacı kendi işletmesinin satışlarını arttırmak olan herkes kullanabilir.

6- Criteo’ya nasıl reklam verilir?

İletişim formu ya da whatsapp ile bana ulaşarak Criteo reklam verme sürecini için bilgi alabilirsiniz.

Kaynaklar

https://www.similartech.com/compare/criteo-vs-google-remarketing

https://leadsbridge.com/blog/the-basics-of-dynamic-retargeting-with-criteo

https://www.contentgrip.com/criteo-ad-retargeting-platform/

https://www.trustradius.com/compare-products/criteo-marketing-solutions-vs-google-ads

https://help.criteo.com/kb/guide/en/create-new-campaign

https://comparisons.financesonline.com/rtb-house-vs-criteo

https://criteoacademy.exceedlms.com/ 

Gökhan Tüz

Dijital Pazarlama Uzmanı Gökhan Tüz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif almak için formu doldurun sizi arayalım.