Google Ads

Google Ads Ödeme Yöntemi Değiştirme

Günlük yaşamımızın neredeyse tamamını kaplayan reklam hizmetlerinin temeli dijital reklamcılığın bir versiyonudur. Modern çağda tanınmak, ürün tanıtmak veya satış artırmak eskiden olduğu gibi zor değildir. Ancak bir takım kurallar çerçevesinde bunları yapabildiğiniz kadar bilinirsiniz, ürün tanıtırsınız. Bu reklamlarla markanızı bilinir hale getirir ve geliştirirsiniz. Google, reklam ve tanıtım açısından dünyanın en çok kullanılan platformdur.

Google Ads üzerinden reklam verebilir ve bu reklamları istediğiniz kitleye ve odak kelimeye göre ayarlayabilirsiniz. Google Ads, sadece bir reklam verme platformu değildir. Satış ve tanıtım yapmak istediğiniz kitlenin özelliklerini, bu kitlenin nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığını göreceğiniz ve dönüşümlerle dolu platformlardandır. Vereceğiniz reklamlarda Google Ads ödeme yöntemi değiştirme işlemine geçmeden önce aşağıdaki sorulara yanıt bulalım.

 • Google Ads ödeme yöntemi nedir?

 • Google Ads ödeme yöntemi değiştirme nasıl yapılır?

 • Neden Manuel ödeme yöntemi, neden otomatik ödeme yöntemi seçilmelidir?

 • Google Ads otomatik ödeme yönteminden manuel ödeme yöntemine nasıl geçilir?

Cevabınız evet ise, hemen çayınızı demleyip soluksuz bir deneyime hazırlanın. Haydi başlayalım.

Google Ads Ödeme Yöntemi Nedir?

Google Ads hesaplarında ödeme yöntemleri farklı şekillerde yapılabilir. Ülkeden ülkeye değişiklikler olsa da Türkiye Google Ads ödeme yöntemi genellikle çok basit ve kolaylıkla yapabileceğiniz birkaç ayarlamalar sayesinde yapılabilir. Google Ads ödeme yöntemi değiştirme hakkında detaylara inmeden önce, ödeme yöntemlerinin manuel veya otomatik yapılmasına karar vermiş olmanız gerekmektedir.

Gerçek dünyada bir ürünü satmak için nasıl ki araç tutup, belli bir yere kadar taşımanız gerekiyorsa(hedef kitleye yakın), tanıtımını yapmak istediğiniz gerçek mağazanızı nasıl ki yönlendirme levhaları ve reklam tabelaları ile süslüyorsanız ve bunun için bir bütçe ayırıyorsanız, Google Ads reklam çalışmasını da böyle değerlendirmeniz gerekmektedir.

İki temel amaçla Google Ads ödeme yöntemi eklenmelidir;

 • Reklam vermek

 • Geri ödeme almak

Dijital reklamcılıkta bizler için ilk madde çok önemlidir. Google ads hesabınız üzerinden “Faturalandırma ve ödemeler” bölümünde, kart bilgilerinizi ve ödeme profili detaylarına bakarak güncelleyebilirsiniz. Buna rağmen istediğiniz güncellemeyi yapamadıysanız, Google Ads Destek Ekibiyle iletişime geçmeniz gerekebilir. Google ads ödeme yöntemi işinizin büyüklüğüne göre önem taşır.

Google Ads Ödeme Yöntemi Değiştirme

Not: Bazı durumlarda, bulunduğunuz bölgeye göre Google Ads hesabınızın belirli ödeme yöntemlerini kullanmak için uygun olup olmadığını kontrol ederken bu ödeme yöntemleri geçici olarak düzenlenemeyebilir. Örneğin A kredi kartı üzerinden ödeme seçeneği Google tarafından pasife alınmış olabilir. Yine ödeme yöntemi kredi kartı seçilmiş hesaplarda, Google tarafından ileride doğacak sorunlardan dolayı iade işlemlerinde sorun yaşandığı bilinmektedir.

Google Ads ödeme yöntemi değiştirme nasıl yapılır?

Reklam için belirlemiş olduğunuz odak kelimeler ve hedef kitlenize göre Google ads ödeme yöntemi belirleyebilirsiniz. İlk ayarlamalar yapılırken Faturalandırma ayarlarını seçerken manuel veya otomatik ödeme yöntemini seçebilirsiniz. Bunu belirlerken şunlara dikkat etmeniz gerekir. Bilmeniz gerekir ki Google ads ödeme yöntemine başlanmadan önce hesabınız üzerinden gerek Google analytics, gerekse Google Search console üzerinden gerekli ilişkilendirmelerin yapılması gerekmektedir. Bu ilişkilendirmeler sayesinde hem hedef kitlenizle ilgili raporlar alacaksınız, hem de dönüşümlerin değerlendirmesini daha rahat yapabileceksiniz.

 • Vereceğiniz reklamın bölgesel mi, genel mi olduğuna karar vermelisiniz.

 • Reklamınızın sezonluk, mevsimlik veya kısa süreliğine mi olduğu önemlidir.

 • Yapacağınız reklamın planlı yapılıp yapılmayacağı önemlidir.

Neden Manuel ödeme yöntemi, neden otomatik ödeme yöntemi seçilmelidir?

Firmanız için sürekli bir reklam düşünmüyorsanız, daha çok dönemsel ve sezonunuza göre reklam veriyorsanız Google ads manuel ödeme yöntemi sizin için uygun olan ödeme yöntemi olacaktır. Örneğin, Dondurma satan bir firmanız var ve kurumsal web sayfanızda herşey yerli yerinde iken reklam vermek istiyorsunuz. Google ads için Aralık-Ocak aylarında(kış ortasında) reklam vermek için birkaç kez düşünmeniz gerekecektir. Peki yaz ayında bir mont reklamı düşüncesine ne dersiniz? Reklamın amacı, uygun zamanda uygun ürünlere marka değeri kazandırmak ve doğru kitlelere ulaşıp etkileşim almaktır.

Bir forum sitesi kendisi ile ilgili konularda, aynı konuyla ilgili kitleyle karşılaşmak için reklam verir. Boru satan bir firma, boruların ilgi düzeyine(Tarımsal sulama, şebeke vb.) göre reklamı hangi zamanda vereceğine ve hangi kitlelere ulaşacağına karar verebilir. Ülkemizde Google Ads otomatik ödeme yönteminin seçildiği ve pazarlamanın kitleler nezdinde yürütüldüğü düşünüldüğünde, Reklam hesabınızın hataya yer vermeyecek tüm ayarlamaları yapılmış olmalıdır.

Google Ads Manuel ödeme yöntemi (advance payment)

Google Ads ödeme yöntemi değiştirme sorunu tam da burada başlar. Yapılan araştırmalara göre Google ads kullanıcıları ödeme yöntemlerini Otomatik ödeme yönteminden manuel ödeme yöntemine çevirmektedir. Peki nedir Google ads manuel ödeme yönteminin artıları, eksileri?

Avantajı;

 • İstediğiniz zaman, dönem ve şekilde reklamı bitirme şansı sunar.

 • Sürpriz ödemelerle karşılaşmazsınız.

 • Kontrolün kendisi olursunuz. Dolayısı ile bir düğme ile her şeyi başlatır ve bitirirsiniz.

Dezavantajları;

 • Ön ödemeli olduğu için yaptığınız reklam kreasyonu kaliteli değilse boşuna paranız gider.

 • Bakiyeniz bittiği an reklam durur. Bu yüzden bakiye bitmeden sürekli ödeme yapmanız gerekebilir.

Google Ads Ödeme Yöntemi Değiştirme

Google Ads Otomatik Ödeme Yöntemi (Automatic payment)

Birçok ülkede Google ads ödeme yöntemi manuel olsa da Türkiye için genellikle bilinen tek ödeme yöntemi Google ads otomatik ödeme yöntemidir. Sezonluk değil, tüm zamanlarda ve aralıklarda devam etmesini istediğiniz bir firma veya ürününüz varsa ve devamlı bir reklam planlaması düşünüyorsanız doğru adreste olduğunuzu söyleyebiliriz. Google ads otomatik ödeme yöntemi sayesinde reklamlarınız sürekli bir şekilde dönmeye devam eder. Google Ads ödeme yöntemi değiştirme fikri de tam olarak bu iki ödeme seçeneğinin avantaj ve dezavantajlarından dolayı çıkmıştır.

Avantajları;

 • Belirtilen reklam, durdurulana kadar yayında olmaya devam eder.

 • Yoğun iş temponuzu yarıda bırakıp reklam hesabınızla saatlerce ilgilenmenize gerek olmaz.

 • Siz yeni reklamlar verdikçe Google ads belirlemiş olduğunuz kartınızdan ödemeyi otomatik alır.

Dezavantajları;

 • Kart limitiniz bittiği gibi reklam durur.

 • Beklentinizin üzerinde bir fatura ile karşılaşabilirsiniz.

Google Ads otomatik ödeme yönteminden manuel ödeme yöntemine nasıl geçilir?

Herkesin kendi çalışma durumuna göre ve iş akışına göre Google ads ödeme yöntemini belirleme şansı vardır. Bunu neden yaptığından ziyade yaptığında kendisi için faydalarını ve zararlarını düşünmesi önemlidir. Peki Google Ads ödeme yöntemi değiştirme için nerden başlanmalı?

Google ads reklam hesabınızı daha önce otomatik ödeme yöntemi seçerek başlatmışsanız, gelin manuel ödeme yöntemine geçişin nasıl olacağını görelim.

 • Ayarlar ->Faturalandırma->Faturalandırma ayarları sayfasına gelerek seçimleriniz kısmının hemen altındaki otomatik ödemeler seçeneğini göreceksiniz.

 • Bu kısmın bulunduğunuz bölgesel durumundan dolayı düzeltilebilir olup olmadığı tamamen Google politikalarına kalmış bir durumdur.

Henüz Türkiye için Google Ads ödeme yöntemi değiştirme butonu aktif hale getirilmedi. Bu yüzden hesabınız otomatik ödeme seçiliyse, bunu manuel ödemeye çevirme imkanınız bulunmuyor. Google ads ödeme yöntemlerinden şimdilik otomatik ödeme yöntemi seçmekten ve kurulumu tamamlamaktan başka şans tanımamaktadır. Böylece limitiniz olduğu müddetçe reklamlarınız dönmeye ve firma bilinirliğiniz veya satışlarınız artmaya devam eder.

Gökhan Tüz

Dijital Pazarlama Uzmanı Gökhan Tüz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu