Google Ads

Google Ads Sertifikası Nasıl Alınır?

Google Ads sertifikası nasıl alınır? Bu konu ile ilgili pek çok kullanıcının aklında soru işaretleri bulunabilir. Gelin bu soruların cevabını bulalım.

Google, günümüzün en popüler şirketlerinden birisi olarak bizleri karşılıyor olmakla beraber yaptıkları çeşitli projelerle de insanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Google;  arama motoru, YouTube, Android ve Google Adsense gibi pek çok projesi bulunan firmanın aynı zamanda reklam vermek isteyenler için Google Ads şirketi de mevcut. Bu hizmet ile birlikte reklam verenler, pek çok ayrıcalıktan faydalanarak kendi reklamlarını yayınlayabiliyor. Google Ads kullananlar için şu bilgiyi de vermeliyiz ki sertifika almak, sizin için yararlı bir adım olabilir. Peki sertifika alma işlemi nasıl hallediliyor?

Google Ads Hakkında Bilgi

Google Ads sertifikasına geçmeden önce Ads hakkında bilgiler sunmak istiyoruz. Google Ads, 23 Ekim 2000 tarihinde yayın hayatına başlayan bir hizmet. Günümüzde halen aktifliğini koruyan Google Ads, insanların kendi reklamlarını yayınlayabilmesi için önemli bir imkan sağlıyor. Oldukça uygun fiyata reklam vermenin mümkün olduğu bu platformun eski ismi Adwords olarak yer alıyordu. Reklam verenlerin kullandığı bu sistem ile birlikte reklam yayınlamayı düşünen bir kullanıcı, hemen reklam için gerekli düzenlemeleri yapıp hedef kitle seçiyor. Ardından ise reklamı yayınlama sürecine geçiyor. Reklamlar için ücretlendirme de genel olarak görüntüleme yerine tıklama başına olarak bulunuyor.

Google Ads Sertifikası

Öncelikli olarak Google Ads ile ilgili hangi sertifikaların alınabileceğini bir göz gezdirelim. Kullanıcılar şu şekilde sertifikalara sahip olabiliyor:

  • Google Ads Arama Ağı Sertifikası
  • Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Sertifikası
  • Google Ads Video Sertifikası
  • Alışveriş Reklamları Sertifikası
  • Google Ads Uygulamaları Sertifikası
  • Google Ads Ölçüm Sertifikası

Google Ads hakkında sizlere detaylı bilgi vermiş olduğumuza göre artık sertifikalar ile ilgili birçok şeyi bilmek gerekiyor. Google Ads sertifikası, Google Ads ile uğraşan kişilerin sertifika sahibi olmasını sağlayan bir durum. Bu tür sertifikalar, kullanıcıların bu alanda daha başarılı ve daha uzman olmasına imkan tanıyor. Sertifikalar, yalnızca belge amaçlı sunulmaz. Aynı zamanda eğitim süresince alınan bilgiler, firmaların daha etkili reklamlar yapmasına imkan tanır.

Google Ads Arama Ağı Sertifikası

Google’ın sunmuş olduğu sertifikalardan birisi Google Ads Arama Ağı Sertifikası olarak geçiyor. Bir kullanıcı düşünün. Google’da arama yapmak isteyen kullanıcı, arama yaptığında bazı reklamlar ile karşılaşabilir. İşte bu gibi durumlar Google Ads üzerinde ayarlanan reklamlar sayesinde gerçekleşiyor ki bu işi gerçekleştirirken doğru hedef kitleye ulaşmak için doğru kampanyalar hazırlanmalı. Bu sertifika da arama ağı kampanyaları oluşturma konusunda ve aynı zamanda kampanyanın optimizasyonu ile ilgili uzmanlık sağlıyor.

Google Ads Sertifikası

Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Sertifikası

Google Ads sertifikası almak isteyenlerin alabileceği bir diğer sertifika Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Sertifikası olarak bizleri karşılıyor. Bu sertifika, adından da anlaşılacağı üzere görüntülü reklam yayınlamak isteyen Google üyelerini ilgilendiriyor. Görüntülü reklam, web sitelerinde karşımıza çıkan reklamlar olarak açıklanabilir. Videolu bir şekilde yer alan bu reklamlar, daha ilgi çekici olabilir ve daha fazla kullanıcıyı firmaya çekebilir. Bu sertifika ile beraber görüntülü reklamlardan nasıl daha iyi yararlanılacağı konusunda bilgiler sunuluyor.

Google Ads Video Sertifikası

Bir diğer sertifika olan Google Ads Video Sertifikası, YouTube’da etkili videolu reklamlar paylaşmak isteyenler için önemli bir eğitim verirken bununla beraber girilecek sınav ile beraber kişi, sertifika almaya hak kazanabiliyor. İsminden de anlaşıldığı üzere bu sertifikanın amacı, YouTube’da videolu reklamlar hakkında bilgi vermek ve bu konuda uzman bir kişi olmak.

Google Ads Alışveriş Reklamları Sertifikası

Pek çok Google Ads sertifikası bulunuyor. Bir diğer sertifika olan Alışveriş Reklamları Sertifikası, önemli belgeler arasında bizlerin karşısına çıkıyor olmakta. Bu sertifikanın amacı, kişinin alışveriş reklamlarını daha iyi yönetebilmesini sağlamak. Bu konuda başarılı olmak demek, daha iyi reklam performansı sunabilmek anlamına geliyor. Bundan dolayı kullanıcıların bu sertifikadan da yararlanması gerekebilir.

Google Ads Uygulamaları Sertifikası

Google’ın vermiş olduğu bir diğer sertifika olarak bizleri Google Ads Uygulamaları Sertifikası karşılıyor. Uygulama kampanyaları oluşturma konusunda etkili bir başarı göstermek isteyenler ve bu işten verim alma hedefinde bulunanlar bu sertifika sayesinde bu alanda uzmanlığa doğru ilerleme kaydedebiliyor.

Google Ads Ölçüm Sertifikası

Son olarak karşımıza Google Ads Ölçüm Sertifikası çıkıyor. Bu sertifika, adında yer aldığı gibi oluşturulan reklamların analizini yapmak yani performansını ölçmek için bulunuyor. Sertifika sayesinde kişinin reklamları analiz etme becerisi gelişirken aynı zamanda kullanıcı, verilerin nasıl yorumlanması gerektiği hakkında da pek çok bilgiye erişiyor hale gelecek.

Sınavda Karşılaşılacak Sorular

Google Ads sertifikası ile ilgili bilgi alan kullanıcıların merak ettiği bir diğer konu olarak sınavda karşılaşılacak sorular bulunmakta. Bu sorular hakkında da kısaca bilgi vermek istiyoruz. Bu durum gerekli sertifikaya göre değişiklik gösteriyor. Örneğin bu başlık altında Google Ads Arama Ağı Sertifikası üzerinden gidelim. Bu sertifika ile birlikte kullanıcılar sınavda pek çok soru ile karşılaşabilir. Bu sorular arasında reklam için eşleme türleri, teklif stratejileri, reklam metinleri ve anahtar kelimeler gibi pek çok başlıkta sorular sorulmaktadır.

Google Ads Sertifikası

Google Ads Sertifikası İçin Nereden Başvurulur?

Kullanıcılar Google Ads sertifikası sahibi olma konusunda hangi adımların atılması gerektiği ile ilgili bilgi almak istiyor. Öncelikli olarak Google Ads sertifikalarından herhangi birine veya birden fazlasına sahip olmanın yolu Skillshop isimli siteye girip hesap oluşturmak veya hesap bulunuyor ise giriş yapmak. Eğer Google hesabınız var ise Google hesabınız ile uygulamaya erişiminiz mümkün hale geliyor.

Skillshop https://skillshop.exceedlms.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra bu aşamadan sonra yapılması gereken şey Google Ads için hazırlanan sertifikalara başvurmak ve eğitim almak. 

Google Ads sertifikası güncel olarak 22 dilde sunuluyor. Bu diller arasında Çince, Portekizce, Rusça, İngilizce, Fransızca ve Vietnamca gibi diller yer alırken aynı zamanda Türkçe dili de bu dillerden birisi.

Google Ads Sertifikasına Sahip Olmanın Faydaları

Konuya geçmeden önce bu sertifikaların ayrıcalıklarını kısaca özetleyelim:

  • Daha verimli bir reklam yönetimi için altyapı oluşturulması
  • Staj ve iş arama süreçlerinden Google sertifikalarının yadsınamaz rolü

Gökhan Tüz

Dijital Pazarlama Uzmanı Gökhan Tüz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif almak için formu doldurun sizi arayalım.