Google Ads

Google Ads Telefon Numarası Ekleme

Google Ads internet reklamcılığı hizmetleri sunan bir kurulumdur. Firmanızı veya markanızı Google Ads reklam aracılığı ile geniş kitlelere tanıtabilirsiniz. Üstelik Google Ads Telefon Numarası Ekleme yani Telefon Uzantıları özelliği sayesinde reklamlarınızın yanında iletişim numarası da ekleyebilirsiniz. Böylelikle firmanızın reklamları üzerinde telefon uzantınız bulunduğundan bireylerin firmanıza veya markanıza ulaşması da oldukça kolay olacaktır.

Aynı zamanda firmanızın daha fazla tanınmasına olanak sağlarken daha fazla müşteri ile de etkileşim kurulmasına imkan tanır. Bundan dolayı reklamlarınıza telefon uzantıları eklemek avantaj sağlayacaktır. Ancak Google reklamlarınıza telefon uzantısı eklemeden önce bilmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır.

Google Ads Telefon numarası ekleme özelliği sayesinde telefon uzantılarınız reklamlarınız ile birlikte görüntülenir. Böylelikle arama yapılabilen bir cihaz ile reklam üzerine tıklama yapıldığında arama sağlanabilir. Ekleyeceğiniz telefon numaralarını firmanızın yanıtlayabileceği zaman dilimlerinde gösterilecek şekilde ayarlanmasına özen göstermelisiniz. Böylelikle firmanızın çalışma saatleri içerisinde reklam üzerinde telefon numarası gözükürken çalışma saatleri dışında telefon uzantısı gözükmeyecektir. Üstelik her arama reklamlarınıza bir tıklama kazandırarak maliyetini de arttıracaktır.

Google Ads Telefon Numarası Ekleme

Google Ads Telefon Numarası Ekleme İşlemleri için Gerekenler

Google Ads telefon numarası ekleme işlemi yapabilmek için gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Google Ads telefon numarası halihazırda bulunan reklam kampanyanıza eklenmektedir. Bundan dolayı bir reklam kampanyanızın bulunması gerekmektedir. Google Ads telefon numarası ekleme işlemleri için;

 • Google mail hesabınız bulunmalıdır.
 • Google Ads hesabınız aktif olarak çalışmalıdır.
 • Yayınlanmış reklam kampanyanız olmalıdır.
 • Reklamlarınızın yayınlanması için bir siteniz olması gerekmektedir. E-ticaret sitesi veya kurumsal bir sitenizin aktif faaliyet göstermesi gerekir.

Sitenizin verimliliğini arttırmaya yardımcı olan reklam kampanyalarına telefon uzantısı eklemek için gerekli olan hususlar bulunduğunda kısa süre içerisinde numara ekleme işlemi gerçekleştirilir. Gmail hesabınız Google Ads hesabı açabilmek ve kullanabilmek için gereklidir. Reklam yayınlayabilmek için Google Ads hesabı bulunmalıdır.

Google Ads hesabı olmadığı takdirde reklam kampanyası sunulmaz. Bundan dolayı reklam kampanyası sunabilmek için Google Ads hesabı bulunmalıdır. içerisinde telefon uzantısının bulunması güvenilirlik açısından da oldukça önemlidir. Müşteriler diledikleri zaman olumlu veya olumsuz herhangi bir durumda firma ile iletişime geçebileceğini düşünerek güvenilir ve ön yargısız bir şekilde alışveriş gerçekleştirecektir.

Google Ads Telefon Numarası Nasıl Eklenir?

Google Ads telefon numarası ekleme işlemi oldukça basit ve kısa sürmektedir. Telefon uzantısı özelliğini kullanabilmek için Google Ads hesabınızın bulunması gerekmektedir. Aşağıda verilen Google Ads Telefon Numarası Ekleme İşlemlerini takip ederek reklamlarınıza telefon uzantısı ekleyebilirsiniz.

 • İlk olarak Google Ads hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Reklamlar ve uzantılar sekmesini tıklamalısınız.
 • Uzantılar sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza + simgesi çıkacaktır. Simgeye tıklayınız.
 • Seçenekler sekmesi üzerinden telefon uzantılarını seçmelisiniz.
 • Telefon uzantıları sekmesini tıkladıktan sonra yeni uzantı eklemek istiyorsanız yeni oluştur sekmesine tıklamalısınız.
 • Yeni oluştur sekmesine tıkladıktan sonra telefon numarasını girmeniz gerekmektedir.
 • Hesabınıza telefon numarası bulunuyorsa mevcut olanı kullan seçeneği ile hesabınızdaki telefon numarasını tercih edebilirsiniz.

Yukarıda yer alan işlemler tamamlandıktan sonra reklamlarınız üzerinde iletişim numaranız gözükecektir. Ayrıca bireyler firmanızın reklamlarına tıkladıktan sonra doğrudan arama yapabilmektedir. Telefon numarası ekleme işlemi sırasında çağrı raporlama özelliğini de aktif edebilirsiniz. Çağrı raporlama özelliği ile firmanıza gelen aramalar ile ilgili birçok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Not: Çağrı raporlama özelliği yalnızca telefon araması üreten reklamlarda kullanılabilmektedir. Uygunluk kontrolü için https://support.google.com/google-ads/answer/2454052 linkten faydalanabilirsiniz.

Google Ads Çağrı Raporlama

Google Ads telefon numarası ekleme özelliği içerisinde çağrı raporlama imkanı da bulunmaktadır. İsteğe göre çağrı raporlama özelliği aktif edilmektedir. Çağrı raporlama özelliği sayesinde firmanızın reklamına tıklayarak iletişim sağlayan bireylerin telefon numarası, arama süresi, aramanın bağlanıp bağlanmadığı ve arayan kimliği gibi birçok bilgiye ulaşmanızı sağlar. Böylelikle reklam kampanyası üzerinden ne kadar çağrı aldığınızı da görüntüleyebilirsiniz. Çağrı raporlama özelliği sayesinde reklam kampanyanızın verimliliğini de optimize edebilirsiniz.

Arama sayısı ile reklamın ne kadar etkili olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Çağrı sayısı fazla olduğu takdirde reklam kampanyası müşteri kazanma konusunda verimlilik sağlamış olur. Böylelikle reklamın satış ve firma tanıtımı hususunda ne derece etkili olduğu da optimize edebilir. Tıpkı site ziyaretçi sayısına benzemektedir. Siteniz içerisinde site ziyaretçi sayısını gözlemleyebildiğiniz gibi çağrı raporlama sayesinde arama sayısını da gözlemleyebilirsiniz.

Google Ads Telefon Numarası Ekleme

Google Ads Telefon Numarası Eklemenin Sunduğu Avantajlar

E-ticaret sektöründe reklamların siteler üzerinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Reklamlar hem sitenizin canlı ve aktif görünmesini sağlar hem de arama sırasında sitenizin veya firmanızın ön plana çıkmasına yardımcı olur. Böylelikle sitenizin ziyaretçi sayısı artarak geniş kitlelere duyulmasını sağlamaktadır. Reklam kampanyasına telefon numarası ekleyerek verimlilik elde edebilirsiniz. Üstelik Google Ads reklamlarınıza kolay işlemler sayesinde telefon numarasını ekleyebilirsiniz.

Reklamlarınızın üzerinde telefon numarası uzantısının bulunması birçok yönden avantaj sağlamaktadır. Her ne kadar birçok firma reklam kampanyasından faydalanarak müşteri kitlesini artırmaya çalışsa da telefon uzantısı bulunmadığından dolayı müşteriler kolay ve hızlı bir şekilde firmaya ulaşamamaktadır. Ancak reklam kampanyamız içerisinde telefon uzantısı bulunduğu takdirde müşteriler kolay ve hızlı bir şekilde firma ile iletişime geçebilmektedir.

Telefon uzantısı bulunmayan reklamlar ne kadar verimli olursa olsun iletişim yönünden zayıf olduğu için müşteri kaybına sebep olmaktadır. Ancak reklamlarınıza telefon uzantısı ekleyerek hedef kitlenizi ve müşteri sayınızı arttırabilirsiniz. Böylelikle bireyler sayfanızı ziyaret ederken tek bir tıklama sayesinde firmanız ile kolaylıkla iletişime geçebilecektir. Üstelik telefon uzantısı bulunsa bile öncelikli olarak mobil cihazlarda reklamlarınız gösterilse de bilgisayar ve tablet gibi cihazlarda da reklamlarınız ilk sıralarda yer alacaktır. Üstelik telefon numarasını siteniz içerisinde firmanızın aktif olduğu saatlerde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle firmanızın aktif olmadığı saatlerde telefon uzantısı gözükmez ve müşteri kaybını önler.

Gökhan Tüz

Dijital Pazarlama Uzmanı Gökhan Tüz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif almak için formu doldurun sizi arayalım.