Google Ads

YouTube Bumper Reklamları Nedir & Nasıl Oluşturulur? (2023)

YouTube bumper reklamları, 2016 yılında piyasaya sürüldüğünden bugüne reklamverenlerin marka bilinirliği ve erişimlerini arttırmada etkili bir yolu oldu. Fakat atlanamayan 6 saniye ile kısıtlı olan bu modelde ilgi çekici reklamlar oluşturmak zor olabilmektedir.

Bu kılavuzda bumper reklamlarının ne olduğu, olası maliyetleri ve etkileri üzerinden durup temel bilgileri öğreneceksiniz. Ek olarak bu kılavuzda bumper reklamları için en iyi uygulamaları, örnekleri ve nasıl bir bumper kampanyası oluşturulacağı anlatılacaktır.

YouTube Bumper Reklamları Nedir?

YouTube Bumper Reklamları, bir YouTube videosundan önce otomatik olarak oynatılan ve atlanamayan 6 saniyeye sahip video reklamlardır. YouTube platformunda reklam vermek için kullanabileceğimiz reklam biçimlerinden birisidir. Kısa uzunluğuna sahip olması ve atlanamayan yapıda olması sebebiyle, erişim ve marka bilinirliği oluşturmada biçilmez kaftandır desek herhalde abartmış olmayız.

Bumper reklamları, diğer YouTube reklam kampanyalarından ayrı olarak kurulumu sağlanabilmektedir. Ayrıca şu tip kurgularda yapılabilmektedir:

 • Yeni kullanıcılara erişme anlamında ilk olarak Trueview (atlanabilir) reklamlarla gösterim sağlamak, ardından izleyen kitlelere Bumper reklamları gösterilerek mesajı pekiştirmek ve sıklığı arttırmak.

Bumper Reklamlarının Maliyeti Nedir?

Diğer YouTube ve Google reklam modellerinde olduğu gibi bumper reklamları da bir fiyatlandırma modeli ile çalışmaktadır. Bumper reklamları, bin gösterim başına maliyet (BGBM) ile çalışmakta. Dolayısıyla 1.000 gösteirm başına bir teklif vermeniz gerekmektedir.

Buradaki BGBM fiyatı, yapılacak hedeflemeye ve rekabet düzeyine göre değişkenlik göstermektedir. Türkiye sınırları içerisinde yapılacak ve mass (geniş) bir hedefleme ile Aralık 2022 itibariyle  5-7.5 TL arası yeterli olabilmekte. Sizde kendi hedeflemenize bağlı olarak önce bu sınırlarla başlatıp eğer bütçenizi tüketmiyorsa kademeli olarak artış gerçekleştirip optimum rakama ulaşana kadar BGBM teklifi ile oynayabilirsiniz. Hedefinizden şaşmamak adına; bir günlük bütçe ve maksimum BGBM belirleyerek güvenli bir şekilde ilerlemek mümkün.

YouTube Bumper Reklamlarının Avantajları Nelerdir?

           
YouTube bumper reklam kampanyaları diğer kampanyalardan farklı olarak birçok avantaja sahiptir.

 • Kullanıcılar İçin Göreceli Olarak Daha Az Rahatsız Edicidir

 Kullanıcılara kendisine çekmek isteyen markalar; dijitalda inanılmaz derecede rekabet içerisinde ve bunu sürdürülebilir kılmak istiyorlar. Ancak bu noktada reklamverenlerin; dengeli olması oldukça önemli. Kullanıcı kapma yarışında olan reklamverenler, kullanıcının istekleri ve hassasiyetlerini dikkate alıp rahatsız edici bir reklam stratejisi yapmaktan kaçınmalıdırlar.

YouTube bumper reklamları kullanıcının da hassasiyetini dikkate alan önemli bir çözüm sunar. Bu reklamlar her ne kadar atlanamayan bir yapıda olsalar da kısa ve mesajlarını hızlıca iletebilmektedirler.  En sabırsız ve reklamdan çabuk sıkılan izleyici kitlesi dahi 6 saniyelik reklamlarla dikkatleri çekilebilir. Kullanıcıların karşısına çıkan bu bumper reklamına dikkat etmemesi çok zor olduğundan reklam verene düşen görev, mesajını etkili bir şekilde kullanıcıya aktarmasıdır.

 • Sonuca Olan Etkisi Kanıtlanmıştır

Google kendi yayınladığı bir blog gönderisinde ; ABD’de 122 bumper reklam kampanyası inceleyerek kampanyaların %70’inde; %9 oranında marka bilinirliği artışı oluşturduğu paylaşmıştı. Bu da aslında Google’ın bu ürünün arkasında ne kadar sağlam durduğu ve etkisi konusundaki araştırmalarında ne kadar titiz davrandığını ortaya koymaktadır.

 • Uygun Maliyetlidir

YouTube bumper reklam kampanyaları reklam verenler için oldukça uygun bir maliyete sahiptir. Bu reklam modeli BGBM (1.000 gösterim) ile ücretlendirildiği için sadece reklamınız gösterim aldığında maliyet doğmaktadır.

Burada tıklamalar yerine erişim ve gösterim sayısına odaklanılan bir objektif olduğu için olabildiğince uygun BGBM ile maksimum gösterim sayısına erişmek hedeflenmelidir.

YouTube Bumper Reklamlarının Dezavantajları Nelerdir? 

YouTube bumper kampanyaları olumlu ve etkisi kanıtlanmış bir model olsa da mükemmel değil ve bazı dezavantajlı yönleri bulunmaktadır. Bu yüzden bu kampanya modelinde yayına başlamadan evvel bazı dezavantajlı yönleri de bilmek faydalı olacaktır.

 • Kısıtlı Kreatif Alanı

Bumper reklamları doğası gereği kısa ve mesajını net, hızlı bir şekilde vermesinin yanı sıra kreatif anlamda reklamverenleri kısıtladığını söylemek gerekmektedir. Çünkü bir ürün/hizmetin mesajını iletmesi için elinde 6 saniye bulunmaktadır ve bu çoğu zaman her kampanyaya uygun olmayabilir. Örneğin; yeni bir ürün lansmanının tanıtımını yapmak istiyosunuz bu ürün tanıtımını için daha fazla zamana ihtiyacınız olabilir. Bir bumper reklamında çok fazla bilgiyi anlatmaya çalışmasınız, işin tanıtımından ziyade ortaya karmaşık ve kullanıcının kafasını karıştıran bir izlenim yaratabilir.

 • Her Gösterim İçin Ödeme

 BGBM maliyetlendirme yöntemi YouTube reklamcılığında önemli bir avantaj sağlar. Bu fiyatlandırma sistemiyle sadece gösterimlere odaklandığında yeterli erişime ulaşmak ve bunu ölçümleyebilmek oldukça kolaydır. Ancak bununa birlikte bir takım dezavantajları da beraberinde getirmektedir.

Örneğin; bir bumper reklam kampanyası yaptığınızda yaptığınız reklam gösterimlerinden kullanıcıların bu kreatiften memnun kaldığı, etkileşim kurduğunun bir garantisi yoktur.  Çünkü bumper reklamları kullanıcı etkleşimininden bağımsız gösterim için ödeme yaptığınız bir moodeldir. Bu yüzden de reklamları, kimlerin gördüğü yani hangi kullanıcı gruplarını hedeflendiğiniz oldukça kritik olacaktır. Yani burada hedef kitle seçimine çok dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde reklamlarınız alakasız, ilgili olmayan kitlelere gösterileceğinden reklam bütçesini verimsiz kullanmaya sebep olacaktır.

Bumper Reklamların Özellikleri ve Teknik Detaylar

Video uzunluğu6 saniye
CihazMasaüstü, tablet, mobil cihaz
YayınYouTube videosundan önce
Dosya Türüİzin verilen dosya türü. (Mov,mpeg gibi)

Bumper Reklamları En İyi Uygulamalar

 • Tek Bir Hedefe Odaklanın

Trueview gibi daha uzun süreye sahip reklamlarda bir markanın hikayesini, ürünü anlatmak için yeterince zamanınız olur. Ancak bumper reklamlarında böyle bir lükse sahip değiliz. Reklam son derece sade olmalıdır. 6 saniye gibi kısa bir sürede çok fazla şey sığdırmaya çalışırsanız izleyenlerin kullanıcıların kafasında kalan tek şey kafa karışıklığı olabilir ve kampanyanın etkisini azaltabilirsiniz. Bu yüzden tek bir noktaya ve hedefe odaklanmak doğru tercih olacaktır. Bu noktada da; reklamın hedefi iletmek istediğiniz mesaj nedir buna odaklanın.

Örneğin; bir akıllı telefon markasısınız ve yeni bir model çıkardınız. Burada telefonun batarya süresi uzunluğa odaklanıp iletişiminizi tek bu nokta üzerinde belirleyebilirsiniz.

Marka ve ürün ne olursa olsun bumper reklamları için kreatif oluşturulma aşamasında akılda tutulması gereken şey; iletilmek istenen mesajın özü yansıtmalı ve hızlı bir şekilde anlatması gerektiğidir. Aksi takdirde bu kadar kısa bir sürede çok fazla şey söyleyip aslında zihinlerde hiçbir şey hatırlamama riskini doğurabilmektedir.

 • Basit Olsun

İlk adımda tek bir hedef belirlediniz artık burada reklamın akışını ve görselliği kısmında basit ilerlemeye gayret edin. Çok fazla üst üstte bindirilen, karmaşık, çok fazla kesilmiş sahneden oluşan kareler ve metin yığınları kullanıcının dikkatini dağıtacak takibini zorlaştıracaktır.

 • Dikkat Çekici Bir Giriş

YouTube mecrasında videoya çarpıcı bir kare, eğlenceli bir an, infuluencer bir tanınan kişi ile başlamak izleyiciyi kısa sürede dikkatini reklamınıza vermesini sağlayacaktır.

 • Çekimi 6 Saniye Yapın

Pek çok reklamverenin aklına; ellerinde bulunan 15-30 saniyelik uzun videoları 6 saniyeye düşüşerek değerlendirmek gelebilir. Ancak yapılan bu çalışma baştan uzun bir video konseptine sahip olduğu için 6 saniyeye düşürme çabası kafa karıştırıcı ve kopuk sahnelere yol açabilir. O yüzden doğrudan 6 saniyelik video çekimi yapmak çok daha verimli olacaktır.

 • Doğru Hedef Kitle Seçimi

Bumper reklamları; marka bilinirliği ve erişim arttırmada kullanılan çok iyi bir reklam modelidir. Ancak doğru bir hedef kitleye gösterilmeyen bu reklamlar bütçenizi de boşa tüketmenize yol açabilir.

 • Demografi Hedeflemesi:

  Demografi de cinsiyet, yaş, ebevynlik durumu, hane geliri (Belirli ülkelerde mevcut, henüz Türkiye’de kullanılanabilir değil) özelliklerine göre hedefleme yapmak mümkündür.

demografik hedefleme-bumper-reklamları

Demografi hedeflemesinde; ürün ya da hizmetinize uygun olacak şekilde bu alanları seçiyor olmanız verimli olacaktır. Örneğin; ebeveynlerin alabileceği bir ürün satıyorsanız burada Ebeveyn + yaş aralığını biraz daha yukarıdan başlatıp örn: 25-34 ve üzeri olan hedef kitleyi seçmek daha uygun olacaktır.

Not: Unknown (bilinmiyor) kitlesi; belirli kategorilerdeki Google tarafında o kişilerin nitelikleri belirlenemediği için bu isimle adlandırmıştır. Örneğin; “Ebeynlik durumu” altındaki  bilinmiyor kitlesi Google tarafında ilgili hedef kitle gurubunun ebeveyn olup olmadığını tespit edemediği durumlardan ötürü oluşmaktadır. Eğer çok küçük, spesifik bir hedef kitleniz yoksa “bilinmiyor” hedef kitlesini işaretli olması tavsiye edilmektedir.

 • Kitle Segmenti Hedefleme

Hedef kitleler alanında aşağıdaki gibi pek çok hedefleme seçeneğine ulaşabilir ve uygun olanları kullanabilirsiniz.

kitle segmenti hedefleme bumper reklamları

 • Ayrıntılı Demografi

  Ebeveynlik durumu, medeni durum, eğitim, ev sahipliği durumu, iş gibi müşterilerinizin bu özelliklerine göre hedefleme yapabilirsiniz.

 • Yakın İlgili Alanı Hedeflemesi

  Bu hedefleme seçeneği ile kullanıcıların ilgi alanı ve alışkanlıklarına göre hedefleme yapabilirsiniz.

 • Pazardaki Kitle ve Yaşamdaki Önemli Olaylar Hedeflemesi

  Şuan aktif olarak araştırma yaptıkları konulara ve yaşamlarındaki önemli evrelere göre hedefleme yapabilirsiniz.

 • Verileriniz ve Benzer Segmentleriniz Hedeflemesi

  Markanızla etkileşime geçmiş yani websitenizi ziyaret etmiş kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. Burada özellikle remarketing (yeniden pazarlama) listeleri oldukça önem taşımaktadır.

 • Birleşik Segmentler Hedeflemesi

Bu hedefleme seçeneği ile hedef kitlelerinizi birbiri ile kombine edip daraltıp birleştirebilirsiniz.

 • Özel Kitle Segmentleri Hedeflemesi :

Belirli arama terimleri aramış kullanıcılar, belirli web sitelerini ziyaret etmiş kullanıcılar, belirli uygulamayı kullanılmış kullanıcı gruplarını hedefleyebilirsiniz.

Tüm bu hedef kitle seçeneklerini göz önünde bulundurarak sizin için en uygun hedef kitleyi bulmak için yeterli zamanı ayırıp düşünmek faydalı olacaktır. Örneğin; gelinlik satan bir mağazanın reklamı için 18-34 yaş arası evliliğe hazırlanan kadınları hedefleme içerisine dahil edilebilir.

 • Yeniden Pazarlama:

Yeniden pazarlama, web sitenize daha önce gelmiş olan kullanıcıları yeniden hedeflemenize olanak sağlamaktadır.

Kampanya ayarlarınız doğrultusunda websitenize, mobil uygulamanızla etkileşime geçmiş ya da e-posta listenize dahil olmuş kişileri hedeflemek mümkün. Bununla birlikte; YouTube kanalınız özelinde de; kanalınızda video izleyenler, videoya yorum yapanlar, videoyu reklam olarak izleyenler vb.gibi çeşitli yeniden pazarlama listeleri oluşturabilmektedir.

Tüm bu hedeflemeler, bumper reklamlarını yeniden pazarlama olarak verimli bir şekilde kullanabilmeyi olanaklı kılmaktadır. Bu sayede daha önce sizinle bir şekilde temas kurmuş kullanıcının önüne bu 6 sn’lik atlanamayan bumper reklamlarıyla önüne çıkılabilmektedir.

Bumper reklamlarıyla yeniden pazarlama yapılırken en çok çekinilen ve rahatsız olunan konulardan birisi de; kullanıcının reklamı atlayamaması ve bununla birlikte bu reklama maruz kalma sıklığıdır. 6 saniye gibi kısa bir formata sahip olması kullanıcıyı rahatlatmakla birlikte bu 6 saniyede olabildiğince kullanıcının ilgisini çekmekte reklamınızın verimini arttırıp ve rahatsızlık düzeyini düşürecektir. Sıklık konusunda da; kampanya ya da reklam grubu düzeyinde bir sıklık sınırı koyarak (örn: günde 2 izlenme/ haftada 5 izlenme / ayda 10 izlenme gibi)  kullanıcının reklamanıza maruz kalıp rahatsız olma düzeyini kontrol altına alabilirsiniz.

Yeniden pazarlama hedef kitleleri, diğer hedeflemelere göreceli olarak daha düşük kullanıcı barındırdığından ötürü erişim düzeyinin düşük kalıp maliyetlerin bir tık fazla olabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var.

 • Truview + Bumper Karması

Truview atlanabilir yayın-içi reklamlar izleyen kullanıcıların ilgili reklam videosu ile ilgilenilirse izlemeyi tercih ettiği ya da 5 saniye sonra reklamı atlamayı tercih ettiği bir YouTube reklamıdır. Bu sayede sadece reklamınız izlendiği zaman (30 sn.ya da 30’den kısaysa tamamı) ödeme yaptığınız reklam modelidir.

YouTube video kampanya stratejinizi, hem Truview hem de Bumper ikisini birden çalıştırarak video erişimi ve bilinirliği maksimize edebilirsiniz. Örneğin; ilk başta Trueview reklamı ile bir kampanya oluşturup daha sonra bu reklamı izleyen kullanıcılara -ki izlediyse reklamınızın içeriği ile ilgileniyordur- daha sonra Bumper reklamları gösterimi sağlayarak mesajınızı pekiştirebilirsiniz. Bu sayede hedeflediğiniz kitleye ürün/hizmetinizi tanıtımı pekiştirmiş ve hatırlanabilirliği arttırmış olacaksınız.

Ya da KFC’nin yaptığı gibi tam tersi bir senaryoda uygulamak mümkün. Örneğin; KFC ilk başta 6 saniyelik bir bumper videosu ile merak uyandırdı. Bu videoyu takip eden birkaç hafta sonra 30 saniyelik daha uzun bir kutudan çıkarma reklamı yayınladılar.

KFC – Bumper Video

KFC – Trueview Video

bumper reklamları en iyi uygulamalar

YouTube bumper reklam kampanyası örnekleri

 

 • Samsung Galaxy S8+ 

Samsung firması tarafından yayımlanan bu reklam Google’un 2017 yılında yaptığı global verilerine göre 1.sırada yer aldı. YouTube bu sıralamanın organik görüntülenme, tıklama ve kullanıcı yaratıcı değerlendirmelerini içeren bir dizi algoritmaya göre belirlendiğini söylüyor.

Artılar

 • Reklam dikkatli izlenirse reklamın odağının tek bir nokta olduğu anlaşılmakta. Metinler incelendiğinde:

unbox your phone = telefonu kutusundan çıkarın

introducing galaxy s8 with infinity display = sonsuzluk ekranlı galaxy s8 ile tanışın

*infinity display = Samsung firması tarafından geliştirilen yeni bir ekran teknolojisi

 • Reklamı sessiz izleyecek kullanıcılar için metin kullanılmış

Geliştirilebilir Noktalar

 • Henüz dikkatini reklama çevirmemiş, farklı bir sekmede gezinen ya da yalnızca videonun sesini dinleyen kullanıcı için bir sesli anlatım içermiyor
 • Amazon spring cleaning

Artılar

 • Mesaj basit bir şekilde anlatılmış. İzleyici, Amazon tarafından 2 saatte hızlı teslimat hizmetini rahatlıkla anlayabiliyor.
 • İzleyiciler bu teslimat hizmetinin Amazon tarafından ev araç gereçleri için olduğunu da anlayabilir.

Geliştirilebilir Noktalar

 • Biz üstteki Samsung reklamında olduğu gibi aynı şekilde video da bir sesli anlatım bulunmuyor. Bu da dikkatlerini video ya çevirmeyen ya da sadece sesi dinleyen izleyicilerin reklamı kaçıracağı anlamına gelmekte.
 • Eti – Süt Burger

Eti firması tarafından yapılan bu bumper reklamı; Google 2019 yılı YouTube Ads Leaderboard arasında en başarılı bumper kampanyaları arasında yer alıyor.

 • Yepyeni Lipton Ice Tea: Karpuz ve Nane Aromalı! #OHBE

Lipton firması tarafından yayınlanan Ice Tea bumper reklamı da yine aynı şekilde 2019 yılında YouTube Ads Leaderboard en iyileri arasında yer alıyor.

Bumper Reklam Kampanyası Nasıl Kurulur ?

 YouTube bumper kampanyası oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Google Ads hesabına giriş yapın. Kampanyalar sekmesinden mavi “+” butonuna tıklayın.bumper reklam kampanyası kurulumu -1.adım
 2. “Yeni kampanya” tıklayın.bumper reklam kampanyası kurulumu -2.adım
 3. Ardından açılan pencereden kampanya hedefi olarak “marka bilinirliği ve erişim” kısmına tıklayın.bumper reklam kampanyası kurulumu -3.adım
 4. Kampanya türü olarak “video” tıklayın.bumper reklam kampanyası kurulumu -4.adım
 5. Kampanya alt türü olarak “video erişim kampanyası” tıklayın.bumper reklam kampanyası kurulumu -6.adım
 6. Açılan ekrandan “Etkili erişim” seçeneğini seçin.bumper reklam kampanyası kurulumu -7.adım
 7. Açılan ekran kampanya ayarlarını içermekte. Bu alanda kampanyaya ait genel ayarları (kampanya adı, bütçe, tarih vb.gibi ) girin. Ve sonrasında reklam grubu alanı gelecektir.bumper reklam kampanyası kurulumu -8.adım
 8. Reklam grubu adımında hedef kitlenizi belirleyin.bumper-reklam-kampanyasi-kurulumu-9
 9. Reklam adımında ise, yayınlanmayı planladığınız 6 saniyelik bumper reklam videosunun YouTube linkini yapıştırın. Reklamı yönlendirmek istediğiniz URL gibi bilgilerini girin. Ve son olarak “yayınla” dediğinizde artık bumper reklam kampanyasını oluşturdunuz!bumper reklam kampanyası kurulumu -10.adım

YouTube Bumper Reklamları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Etkili Bumper Nedir?

Bumper reklamları, reklamınızı 6 saniyede mesajı en hızlı ve etkili bir şekilde potansiyel müşterilere gösteren YouTube video reklam biçimidir.

Bumper Video Uzunluğu Kaç Saniye?

Bumper video reklamlar 6 saniyedir. Reklamı izleyen kullanıcılar atlayamaz ve video YouTube’da barındırılmalıdır.

Bumper Reklamların Önemli Avantajları Nelerdir?

Bumper reklamları, reklamverenler ve markalar için en önemli avantajlı yanı; reklamların atlanamıyor olması ve gösterim bazlı ödeme yapılmasıdır. Bu sayede reklamveren reklamın gösterildiğinden emin olmaktadır.

Bumper Reklam Amacı Nedir?

Bumper reklamları özellikle pazarlama faaliyetlerinin ilk fazı olan brand awareness (marka bilinirliği)çalışmalarında kullanılmaktadır. 6 saniye gibi kısa bir sürede mesajını net ve akılda kalacak bir şekilde potansiyel müşterilerine ulaştırarak bilinirliğin arttırılması amaçlanmaktadır.

Bumper Reklamlarının Maliyeti Nedir?

Bin gösterim başına maliyet (BGBM) ile çalışan Bumper reklamlarının maliyeti, hedeflemeye bağlı olarak değişmektedir. Türkiye hedeflemeli bir bumper kampanyasında geniş bir hedefleme ile BGBM ortalama 5-7.5 TL arasında değişiklik gösterecektir.

Bumper Reklamları Atlanabilir mi?

YouTube Bumper video reklamlar kullanıcılar tarafından atlatılamaz ve ilerletilememekdir.

Bumper Reklamları Uygun mu?

Bumper video reklamlar hedefleme bağlı olarak değişen maliyetlere sahiptir. Ancak genel bir değerlendirme yapmak gerekirse özellikle geleneksel mecralar ya da dijital yapılacak bir medya satın alma çalışmasına göre, göreceli olarak uygun olarak değerlendirmek mümkündür.

Bumper Reklamları ile Truview (Atlanabilir) Reklamlarının Farkı Nedir?

Bumper (atlanamayan) video reklamlar ile trueview (atlanabilir) reklamlar arasına bazı farklar bulunmaktadır:
Bumper reklamlar atlanabilir yapıda iken Truview video reklamlarda izleyiciler reklamı  atlayabilme imkanına sahiptir.

Bumper reklamlarda maksimum 6 saniyede reklamı yayınlayabiliyorken, Truview reklamlarda bu süre çok daha uzundur. Bumper reklamlarda maliyetlendirme bin gösterim başına maliyet ile çalışıyorken, Truview de daha çok izleme başına maliyet ile çalışmaktadır.

Bumper Reklamları ile Kanaldaki Videonun İzlenmesi Artar mı?

Hayır. Bumper video reklamları ile videonun gösterimin sayısısının artması ilgili videonun kanaldaki görüntüleme sayısını arttırmamaktadır.

Bumper Reklam Nerelerde Gösterilir?

Bumper video reklamlar, yoğun olarak YouTube içerisinde gösterilmekle birlikte, Google iş ortağı olan websiteleri ve uygulamalarda da gösterilmektedir.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Gökhan Tüz

Dijital Pazarlama Uzmanı Gökhan Tüz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu