Google Ads

EBM (Edinme Başına Maliyet) Nedir? EBM Nasıl Hesaplanır?

Edinme başına maliyet (EBM) ya da İngilizce karşılığıyla Cost Per Acquisition/Action (CPA) bir satış ya da form elde etmek için reklamveren tarafından ödenen maliyettir. Burada satış ya da lead’ten bahsettik ancak bu farklı bir işlemde olabilir. Örneğin; e-book indirme, bir bültene abone olma gibi.

Hedef EBM (Edinme Başına Maliyet) Nedir?

Hedef EBM teklifi ya da İngilizce karşılığıyla Target CPA ise; Google reklam kampanyalarında bir dönüşüm elde etmek için reklamveren tarafından verilen ortalama tutarı ifade eden bir akıllı teklif stratejisidir. Bu teklif stratejisi seçildiğinde bir dönüşüm gerçekleşmesi için ortalama bir maliyet belirlersiniz ve Google algoritmaları bu maliyette size dönüşüm getirmek için teklifleri optimize etmeye başlar.

Örneğin; Google Ads reklam kampanyalarınızda 1000 TL harcadınız ve bu harcama sonucunda 20 satış elde ettiğinizi düşünelim bu durumda EBM= 50 TL olacaktır. Yani dönüşüm başına maliyet rakamınız 50 TL reklamda bir sipariş elde etmiş durumda olacaksınız.

Google tarafından yapılan EBM tanımı: https://support.google.com/google-ads/answer/6396841?hl=tr

EBM Nasıl Hesaplanır?

Edinme Başına Maliyet (EBM) hesaplama için;  kampanyaya harcadığınız toplam harcama ve bu kampanyalardan gelen toplam satışa böldüğünüzde hesaplanmaktadır.

EBM = Kampanya Maliyeti / Dönüşümler formülü ile hesaplanmaktadır.

Örnek

  • Kampanya maliyeti: 5000 TL
  • Dönüşümler: 75 satış
  • EBM = 5000 / 75 = 66 TL olacaktır.
edine başına maliyet ebm hesaplama
örnek edinme başına maliyet hesaplama

Yukarıda paylaşılan tabloda; örnek EBM hesaplama tablosu verilmiştir. Buna göre; Facebook ve Google Ads’e yatırım yapan bir reklamveren yaptığı satışa göre EBM rakamını hesaplayabilmekte ve bu doğrultuda yatırımlarını şekillendirmesi gerekmektedir. Tablo incelediğinde Facebook EBM’si 30 TL, Google Ads EBM’si 20 TL olmaktadır.

Neden Hedef EBM Kullanılır?

EBM (Edinme Başına Maliyet) akıllı teklif stratejisi; özellikle maliyetlerini belirli bir limitin altında tutmak isteyen, daha kontrolcü ve karlılık odaklığın ön planda olduğu reklamverenler tarafından tercih edilmektedir.

Avantajları:

  • EBM teklif stratejisi sayesinde belirli bir EBM tutarı belirlenerek; bu tutar kapsamında daha fazla satış, dönüşüm elde edilerek karlılığın arttırılması hedeflenmektedir. Çünkü diğer teklif stratejilerine göre en büyük farkı, Google sinyallerini kullanarak dönüşüm gerçekleştirme ihtimali yüksek olan kullanıcılara gösterim yapmasıdır. Tüm avantajlarının yanı sıra EBM teklif stratejisinin dezavantajlı olduğu durumlarda vardır.

Dezavantajları:

  • Dönüşüm hedeflerinizi garanti ediyor gibi görünse de etkili bir seçilen EBM hedeflerinizin gerçek dışı olması, hesapta dönüşüm adetlerinin az olması gibi faktörlerden ötürü potansiyel daha fazla satış yapmanıza da engel olabilir.

EBM Neden Önemlidir?

Edinme Başına Maliyet (EBM) markaların yatırım getirilerini ölçümlemede yardımcı olduğu için önemli bir pazarlama metriğidir. Ayrıca reklam kampanyalarının verimliliği ne kadar etkili olduğuna dair ipuçları verir. Bir kampanyanın verimliliğinin değerlendirmede; EBM ile birlikte ROAS’a dikkat etmek gerekir.

Hedef EBM ve Hedef ROAS Arasındaki Farklar


Hedef EBM
ve Hedef ROAS her ikisi de otomatik teklif stratejileridir. Ancak Hedef EBM dönüşüm sayısına odaklanırken Hedef ROAS dönüşüm değerini hesaba katmaktadır.

Amacınız belirli bir maliyete sadık kalıp mümkün olduğunca çok dönüşüm elde etmekse, Hedef EBM’yi seçmek doğru olacaktır. Bu genellikle form toplama gerektiren markalarda oldukça sık kullanılmaktadır. Ayrıca sabit ürün fiyatına sahip olan e-ticaret sitelerinde de Hedef EBM teklif stratejisi kullanılabilir. Ancak ürün fiyatlarını dinamikse yani birbirinden farklı ürünler ve fiyat farkları varsa o zaman Hedef ROAS teklif stratejisini kullanmak en iyi seçim olacaktır.

Hedef EBMHedef ROAS
AmaçEn iyi EBM elde etmekEn iyi ROAS elde etmek
Ana metrikDönüşüm sayısıDönüşüm değeri
Minimum dönüşüm15
Dönüşüm İzlemeGerekliGerekli
UygunlukForm toplama
E-ticaret siteleri
E-ticaret siteleri

Hedef EBM Kaç Olmalı?

Burada hem Google Ads EBM hem de diğer reklam mecralarındaki Hedef EBM için net bir evrensel ölçüt yoktur. Çünkü her markanın hatta her ürünün kendine özgü kar marjları, fiyatları ve işletme maliyetleri bulunmaktadır. Maliyet ne kadar düşükse karlılığınızı o oranda artacaktır. Ancak kıyaslama anlamında başarılı olup olmadığınızı anlamak için kendi verilerinize bakmanız daha uygun olacaktır. Örneğin; daha önceki kampanyalarınıza bakabilir veya müşteri yaşam boyu değerleri (CLV) ile karşılaştırabilirsiniz.

EBM (Edinme Başına Maliyet) tekliflerinizi iyileştirebilmek ve karlığınızı arttırabilmek için size nasıl yardımcı olabileceğimi öğrenin ve Google reklam uzmanı ile iletişime geçin.

Gökhan Tüz

Dijital Pazarlama Uzmanı Gökhan Tüz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif almak için formu doldurun sizi arayalım.