Dijital Pazarlama

PPC (Pay Per Click) Nedir & Nasıl Çalışır?

Pay Per Click yani PPC, kısaca tıklama başına maliyet anlamına gelmektedir. Günümüzde internet işletmeciliği her geçen gün popülerlik kazanmaktadır. Bu sebeple rekabet de artmaktadır. İşte bu kısımda, sizi rakiplerinizden ayıracak bazı şeylere ihtiyacınız var. İşletmelerin hedeflediği kitlelere ulaşabilmesi için bu reklamcılık türünün kullanımı oldukça faydalı olacaktır. Özellikle daha yeni kurulmuş işletmeler çok fazla reklam ve etkileşim gereksinimi duyarlar.

Bu reklamcılık çeşidini diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise, etkileşim sonrasında ödeme yapmanızdır. Yani, genellikle reklam verirken ödeme yapılmaktadır ancak bu reklamcılık türünde, etkileşim ve tıklama aldığınız zaman ödeme yapıyorsunuz. Küçük işletmelerin başlangıçta en büyük sorunlarından birisi de sermayedir. Bu konuda, PPC başlangıçtaki sermayenizi zorlamayacak şekilde bir fırsat sunmaktadır.

Bu reklam türü ile yeni açılan internet işletmenizi öne çıkarabilir veya zaten mevcut olan işletmenizi geliştirebilirsiniz. Bu reklam türünü kullanmak için, reklam gösterimlerine herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Sadece tıklama başına ücret ödersiniz. Bu sebeple diğer reklam türlerinden ayrılır. PPC nedir, daha detaylı inceleyelim.

PPC Nedir? Ne İçin Kullanılır?

PPC, yukarıda da bahsettiğimiz gibi tıklama başına ücret ödediğiniz bir reklam biçimidir. Dolayısıyla reklam aldığınız an görüntüleme için ücret ödemenize gerek kalmaz. Reklamlarınız etkileşim kazandıkça, tıklama aldıkça ücret ödersiniz. Bu durum da sermayenizi gerçekten etkileşim kazandığınızda harcamanızı sağlar, hiç etkileşim almayacak bir reklama en başından ücret ödemiş olmazsınız.

Bu reklamcılık alanına yalnızca Google reklamları girmemektedir. Günümüzde değeri oldukça artan sosyal medya alanlarında, diğer çeşitli platformlarda vereceğiniz reklamlar da PPC başlığı altında toplanır. Peki bu reklamcılık türü nedir, nasıl çalışır daha detaylı inceleyelim;

PPC Reklamcılığı Nasıl Çalışır?

PPC reklamcılık türünü doğru işleyebilmesi verimlilik açısından çok önemlidir. Bu reklamcılık türünün etkili çalışabilmesi için 3 ana etken vardır. Bunlardan en önemlisi PPC reklam hizmetini satın alıp ödeme yapan reklam verenlerdir. Diğer bir etken ise yayın ağlarıdır. Yayın ağlarından daha detaylı bahsedeceğiz ancak en popüler olanlardan örnek vermek gerekirse; Google Ads, Facebook örnek olarak verilebilir. Reklam vereceği yayın ağına karar veren işletme, sonrasında hedef kitlesini belirler ve tıklama başına yayıncıya ödeme yapar.

PPC Avantajları ve Önemi

PPC reklamcılığın pek çok avantajı vardır. Her reklam türünde olduğu gibi genel avantajlarından bahsetmek gerekirse, etkileşim trafiğinizi arttırmak ve işletmenizi geliştirmek için harika bir araçtır. Peki PPC reklamcılığına özgü avantajlar nelerdir? Daha detaylı inceleyelim.

 • Öncelikle, PPC reklamcılık türünde, görüntüleme için para ödemezsiniz. En büyük avantajlarından birisi budur. Yani sadece tıklama için yayıncıya ödeme yaparsınız. Bunun avantajı ise, belki de hiç etkileşim almayacağınız bir reklama en başından ödeme yapmamış olursunuz. Etkileşim sonrasında ödeme yaparak, özellikle kısıtlı sermayeye sahip yeni kurulmuş bir işletme iseniz, sermayenizi daha etkili harcamış olursunuz.
 • PPC reklamcılığı sayesinde, etkileşim ihtiyacınız fazlasıyla karşılanır ve ekstra reklam verme ihtiyacı hissetmezsiniz. Örneğin televizyonlarda veya başka sosyal platformlarda harcayacağınız sermayeye gerek kalmaz.
 • Hedef kitlenizi siz belirleyeceğiniz için, hedef kitlenizin karşısına çıkmanız daha olasıdır. Doğru anda hedef kitlenizin karşısına çıkarak, etkileşim trafiğinizi önemli ölçüde arttırırsınız.
 • SEO’yu profesyonelce kullanmanın, tüm algoritmalara uymanın zor olduğunu biliyoruz. PPC reklamları kullanarak, algoritmalarla harcayacağınız uzun ve zorlu süreçlere gerek kalmaz. Aramalarda rahatlıkla öne çıkmanızı sağlar.
 • Analiz yapabilmeniz için PPC reklamcılık harika bir tercihtir. Çünkü, hangi reklamların ne kadar etkileşim aldığına, hangi platformda ne kadar etkileşiminiz olduğuna bakarak kontrollerinizi sağlayabilirsiniz. Belirli sonuçlara ulaştıktan sonra, reklam verme biçiminizi daha etkili hale getirirsiniz.
 • PPC reklamcılığı kesin dönüşler, tıklamalar sağlar. Etkileşim ve trafik sağlamanız çok daha kolaydır.

PPC Kanalları/Modelleri

PPC reklamları pek çok platformda verilebilmektedir. İnsanlarda bunun sadece Google Ads olduğuna dair bir yanılgı bulunmaktadır. Elbette Google Ads en meşhur ve önemli olan kanallardan birisidir. Tüm PPC kanallarını detaylı bir şekilde inceleyelim;

Google Ads Reklamcılığı

Google Ads reklamları ile birçok türde reklam yayınlayabilirsiniz. Bu çeşitleri şu şekilde sıralayabiliriz; görüntülü reklam ağları, arama ağı reklamları, alışveriş reklamları ve yeniden pazarlama kampanyaları.

1. Görüntülü Reklam Ağı (GDN)

Görüntülü Reklam Ağı (GDN), oldukça geniş bir ağdır ve fazlasıyla tercih edilmektedir. Dilediğiniz web sitelerinde reklam yayınlayabilirsiniz. Hedef kitlenizi kendiniz belirlemenizi ve ilgilerini çekerek hedef noktanıza ulaştırmanızı sağlar. Bu ağı kullanırken kontrol tamamen sizdedir, isteğiniz dahilinde sitelerde reklam verirsiniz. PPC’nin temel özelliği olan tıklama başına ödeme yaparsınız, dilerseniz görüntüleme sayısı ile de ödeme yapılabilmektedir.

PPC reklamcılık ile, görüntülü reklam ağlarında vereceğiniz reklamlarda sadece dönütler için ödeme yaparsınız. Etkileşim almadığınız taktirde, Google sizden herhangi bir ücret talep etmez.

2. Arama Ağı Reklamları

En yaygın olan, PPC reklam türünün kullanıldığı ağlardan birisi de arama ağlarıdır. Bu reklam ağında, arama yapılan kelimeler baz alınarak anahtar kelimeler doğrultusunda arama sonuçları sayfalarında yer alır. Bu reklam modelinde, tıklama başına ücret ödersiniz. Onun haricinde ödeme yapılmaz.

Aynı zamanda oldukça güvenli ve akıllıca bir reklam ağıdır. Çünkü saldırı sonucu sizi borçlandırma amaçlı yapılan art arda yapılan tıklamalar Google tarafından fark edilir. Bu gereksiz tıklamalar için ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Arama ağı reklamlarındaki en önemli nokta anahtar kelimelerdir. Bu sebeple hedef kitlenize uygun anahtar kelimeler ile istediğiniz etkileşimi alabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizin hangi sırada olacağını belirlemek için Kalite Puanı belirlenir. Bu puan ile maksimum PPC teklifinizi çarparak, reklam için sıralama puanına sahip olursunuz.

3. Alışveriş Reklamları

Eğer ki internet işletmeciliğinizin türü E-ticaret ise mutlaka kullanmanız gereken bir reklam ağıdır. Amacınız ürün satışı ve tanıtımı olduğundan, alışveriş reklamları sizler için en iyi seçeneklerden birisidir. Ürünleriniz görsel, fiyat, ilgili yazı gibi detaylarla birlikte, müşterilerin karşısına reklam olarak çıkmaktadır. Hedef kitlenize yönelik bu reklamlar, sitenizde alışveriş yapma ihtimali yüksek olan ziyaretçiler sağlayacaktır. Arama yapılacak olan terimler tamamen sizin kontrolünüzdedir. Alışveriş reklamları sayesinde, e-ticaret sitenizi ve markanızı geliştirebilirsiniz. Potansiyel müşteriler kazanmanızda, alışveriş reklamları oldukça etkilidir.

4.Yeniden Pazarlama Reklamları

Yeniden pazarlamanın mantığı adı üzerinde, kullanıcıların önceden inceledikleri ürünleri tekrar karşılarına çıkarmaktır. Kullanıcılar web sitenize girmişler ve ürün incelememiş olsalar bile, sitenizin reklamları yeniden kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Sabit müşteri potansiyeli için oldukça etkili bir reklam türüdür.

Meta (Facebook&Instagram) Reklamları

Facebook reklamları, hem e-ticaret siteleri için hem de websiteleri için oldukça etkili bir reklam ağıdır. Facebook’ta vereceğiniz reklamlar ile detaylı özelliklere sahip hedef kitleleri oluşturabilirsiniz. Facebook kullanıcılarının yaş, cinsiyet, eğitim ve ilgi alanlarına göre hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz. Doğru kitle hedefi ile, websiteleriniz için yoğun bir trafik, e-ticaret siteleri için ise potansiyel müşteriler sağlarsınız. Birçok farklı seçenekte reklam türünden size en uygun olanı seçmeniz, internet iletmenize uzun vadede büyük faydalar sağlayacaktır.

Instagram PPC Reklamları

Günümüzde birçok sosyal medya platformu gibi Instagram da oldukça önemli bir yere sahiptir. Infulencer mesleği yapan kişiler, geçimlerini tamamen Instagram reklamları ile sağlamaktadırlar. Sosyal medyanın bu kadar önemli olduğu bir dönemde, websitenizi, internet işletmenizi veya e-ticaret sitenizi tanıtmak için Instagram fırsatlarla dolu bir platformdur. Instagram platformuna hikâye, gönderi vb. şekilde reklam verebilirsiniz. Birçok işletme Instagram reklamlarından faydalanmaktadır. Instagram sayesinde potansiyel müşteri kitlesi ve ziyaretçi trafiği elde etmeniz oldukça yüksek bir ihtimal.

Görüldüğü üzere Google Ads her ne kadar PPC reklam sektöründe önemli bir yere sahip olsa da günümüzde hızla popülerleşen sosyal medyanın reklam gücünden de faydalanmak, hedeflediğiniz etkileşim hedefine ulaşmanızı sağlayacaktır. Instagram ve Facebook sosyal medya hesaplarına reklam vererek, hedef kitlenizi kişiselleştirebilir ve daha detaylı bir hedef kitlesi oluşturabilirsiniz. Bu sayede, etkileşim ve potansiyel müşteri ihtimaliniz artar.

PPC Kampanyalarının Yönetimi

PPC kampanyalarının yönetimi, hedeflediğiniz sonucu alabilmeniz için kilit noktadır. Başarısız ve üzerine düşünülmemiş bir kampanya ile istediğiniz sonucu almanız oldukça zordur. Bu sebeple, dikkat etmeniz gereken birçok unsur bulunmaktadır. PPC kampanyanızı yönetemezseniz, istenmeyen ziyaretçi, hedef kitle dışına çıkma gibi sorunlar yaşarsınız. Bu durum da ürünlerinizin satmaması, hedeflenmeyen ziyaretçiler sebebiyle etkileşim alamamanız gibi sonuçlar doğurur. Doğru bir PPC kampanya yönetimi için yapılması gerekenleri inceleyelim;

· Doğru CTA (Harekete Geçirici Mesaj) Kullanımı

PPC reklamlarınız tutarlı olmalıdır. Reklam ile, ziyaretçilerin yönlendirildiği site alakasız olursa, müşteri kazanmaktan çok kaybedersiniz. Bu sebeple reklamlarınız dürüst olmalıdır. Hedef kitlenizin istekleri doğrultusunda, CTA mesajınız ve web siteniz tutarlı olmalıdır. Ziyaretçilere tutarlı bir ortam sunmanın yanı sıra, CTA mesaj butonunuzu isteğiniz doğrultusunda da kullanabilirsiniz. Örneğin ziyaretçi trafiğini arttırmak istiyorsanız bu hedefe uygun butonlar kullanmalısınız.

Ürün satışı yapmak, ziyaretçilerin size ulaşması veya sadece etkileşim isteyebilirsiniz. Hedefiniz doğrultusunda tutarlı bir şekilde reklamlarınızda kullanacağınız CTA butonu, ziyaretçilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi hedef noktanıza çekecektir. PPC reklamlarınızı oluştururken CTA butonunuzun doğru kullanımı, reklamın ne kadar işe yarayacağını belirleyen en önemli unsurlardan birisidir.

· Etkili Bir Reklam Metni

Vereceğiniz PPC reklamınızın etkileşim kazanabilmesi için potansiyel ziyaretçilerin ilgisini çekmesi gereklidir. İlgi çekçi olmayan bir reklam panosuna kişiler tıklamayacaktır. Reklamınızın ilgi çekebilmesi için reklam metniniz oldukça önemlidir. Reklamınızla alakasız metinler kullanmamalısınız. Reklamını yaptığınız ürün ve reklam metni tutarlı olmalıdır.

Yazım kurallarına, hitap biçimine dikkat etmelisiniz. Alıcıyı harekete geçirici mesajlar kullanın. Örneğin; ‘’%50 indirimli spor ayakkabı için dilerseniz tıklayabilirsiniz’’ gibi bir kullanım yanlıştır, bunun yerine enerjik ve kesin bir dil kullanılmalıdır. ‘’Spor ayakkabılarda geçerli %50 indirim için hemen tıkla!’’ ifadesi, çok daha etkilidir.

· Etkileşim Analizlerini Doğru Yapabilmek

PPC reklamlarınızın etkileşim oranlarına dikkat etmeden, rastgele bir şekilde yayınlamak trafik almanızın önüne geçecektir. Bu sebeple, doğru trafik alabilmek ve başarınızı arttırmak için reklamlar arasındaki etkileşim oranlarını analiz edin ve en çok etkileşim alan alanda daha çok yoğunlaşın.

Böylece potansiyel müşterileri çekme kapasitesi olan reklamlarınızın üzerine düşerek daha hızlı etkileşim sağlarsınız. Ziyaretçilerinizin ve müşterilerinizin yönelimlerini göz ardı etmeyin. Çünkü websitenizi başarıya götürecek olan, ziyaretçilerdir. Sonuç olarak, PPC reklamcılığını kullanmak hiç de basite indirgenecek bir iş değildir. Oldukça fazla analiz yapmalısınız ve özenli olmalısınız. Reklamınızdaki CTA mesajınızın tutarlı olması gerektiğinden bahsettik. Ancak aynı şekilde hedef müşteri kitleniz konusunda da tutarlı olmalısınız.

Örneğin; genç müşteri hedefleriniz varsa, genç giyim üzerine bir e-ticaret siteniz varsa Instagram’da reklam vermek oldukça mantıklı olacaktır. Yani, müşteri kitlenize uygun bir PPC kanalı seçmelisiniz. En önemlisi istikrarlı ve sabırlı olmaktır. Hızlı ve emeksiz bir başarı sadece reklamcılıkta değil, hiçbir alanda mümkün değildir. Bu sebeple PPC reklamcılığını doğru yönetmeyi öğrenin ve zamanla gelişen bu dijital yatırımınızın keyfini çıkarın.

PPC’yi Kimler Kullanmalıdır?

PPC reklamcılık türünü internet işletmeciliği yapan, e-ticaret veya web site sahibi, etkileşim almak isteyen herkes kullanabilir. E-ticaret sahibi kişiler, özellikle alışveriş reklamları ile potansiyel müşteri ziyaretçilerini arttırabilirler. Web sitelerinde ise doğru anahtar kelime kullanımı ile, etkileşim alabilirsiniz. Tıklama başına ücret ödeyeceğiniz bu reklamcılık türünden en iyi verimi alabilmek için bu reklamcılık türünü nasıl yöneteceğinizi bilmelisiniz.

PPC kampanyalarının yönetimi adlı başlıkta bahsettiğimiz gibi, bu reklam türünün nasıl işlediğine hakim, hedef kitle belirleyebilen, doğru analizler yapabilen herkes en iyi verimi alarak bu reklam türünü kullanabilir. Her ne kadar zor gibi görünmese de küçük değişiklikler reklam veriminizi önemli ölçüde değiştirecektir.

PPC Kavramları, Metrikler ve Tanımları

PPC reklamcılığının çok basit olmayan ve detaycılık gerektiren bir iş olduğundan bahsetmiştik. Peki etkili bir reklam verebilmeniz ve en iyi performansı alabilmeniz için, bu reklamcılık türüyle ilgili bilmeniz gereken kavramlar nelerdir?

 • Cost Per Click (CPC): PPC reklamcılığının, tıklama başına maliyet ödediğiniz bir reklam çeşidi olduğundan bahsetmiştik. CPC kavramı ise, bu maliyeti ifade eder. Tıklama başına ödediğiniz maliyet ne kadar az ise sizin için o kadar avantajlı olacaktır.
 • Click Through Rate (CTR): Reklamlarınıza tıklama sayısının gösterim sayısına oranıdır. Türkçesi Tıklama Oranı (TO) olarak ifade edebiliriz.
 • Impression: Tıklama sayısından ayrı olarak, reklamınızın kaç kez gösterildiğini ifade eder, gösterim sayısıdır.
 • Click: Tıklama olarak çevrilir. PPC’nin en temel özelliği olan tıklama başına maliyetteki, tıklamayı ifade eder.
 • Conversion: Reklamınızın ne kadar başarılı olduğunu, hedefinizin gerçekleştiğini olduğunu ifade eden bir kavramdır. Dönüşüm olarak ifade edilir.
 • Conversion Rate: Hedef başarınızın aldığınız trafiğe oranıdır. Başarılı bir reklamcılık için artması gereken bir orandır. Dönüşüm oranı olarak ifade edilir.
 • Keyword: Anahtar kelime demektir. Hedef kitlenizin arama yaparken kullanacağı kelimeleri belirlemeli ve buna uygun bir reklamcılık geliştirmelisiniz.
 • Negative Keywords: Reklam istemediğiniz kelimeler negatif anahtar kelimelerdir. Hedefiniz dışında olan arama kelimeleri negatif hale getirin, böylece hedef kitlenize ulaşmanız kolaylaşacak.
 • Ad Rank: Arama motorunda yapılan reklamların konumunu belirten bir kavramdır.
 • Landing Page: Reklamınıza tıklayan ziyaretçilerin ulaştığı sayfalardır. Bu sayfaların amaca uygun ve tutarlı olması oldukça önemlidir.
 • Quality Score: Anahtar kelimeleriniz için verilen kalite puanı, reklamınızın kalitesini de belirler. Bu ifade birçok etkenle birlikte reklam kalitenizi gösteren bir ifadedir.
 • Remarketing: Sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin karşısına yeniden sitenizin reklamını çıkarma işlemini ifade eder. Dikkatli ve analiz yaparak yapmanız gereken bir işlemdir.
 • Cost Per Click (CPA): Türkçesiyle Edinme Başına Maliyet. Yani hedefinizi (lead/satış vb.gibi) gerçekleştirmek için birim başına yaptığınız reklam harcaması.

PPC ile SEO Kıyaslaması

PPC ve SEO’nun birbirinden farklılıkları oldukça fazladır. İkisi de reklamcılık tekniğidir. Artıları ve eksileri bulunmaktadır. PPC’nin ne olduğundan açıklayıcı bir şekilde bahsettik. Karşılaştırmaya geçmeden önce SEO nedir, bu soruya değinelim.

SEO Nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilmektedir. Web sitelerinin arama motorlarında daha üstlerde çıkması ve benzeri web sitelerinden ayrılması için yapılan çalışmalar olarak özetlenebilir. Etkili bir SEO çalışması ile arama motorlarında üst sıralara çıkarsınız ve hedef kitlenize ulaşmanız kolaylaşır. Ancak SEO kullanmak, birçok algoritmayı bilmenizi gerektirmektedir. Yalnızca doğru anahtar kelime sayısı, kullanılan ara başlıklar, paragrafların uzunluğu SEO için yeterli değildir.

SEO nedir sorusunu cevaplandırdığımıza göre, PPC ve SEO’nun artıları, eksileri nelerdir bunu inceleyelim;

SEO Kullanmanın Avantajları

SEO’nun en büyük avantajlarından birisi maliyetsiz olmasıdır. PPC’de tıklama başına ücret verirsiniz ancak bu pazarlama türünde tüm kontrol sizdedir. Hedef kitlenize yönelik, ziyaretçilerinize yönelik bir içerik trafiği oluşturursunuz. Bu sayede etkili bir SEO ile kalıcı okuyuculara ve belirli bir ziyaretçi kitlesine sahip olursunuz. Tüm kontrol sizdedir.

SEO Kullanmanın Dezavantajları

Sitenize olan olumlu sonuçları görmeniz uzun sürebilir. Bu sebeple sabırlı olmanız çok önemlidir. Profesyonel ve kurallarına uygun SEO yapmak gerçekten zordur. Görünenin ardından bir sürü farklı algoritmalar vardır. Bu konuda uzmanlaşmak da aynı şekilde zaman ve sabır isteyen bir süreçtir.

PPC Kullanmanın Avantajları

PPC ile SEO’ya göre çok daha hızlı sonuçlar alırsınız. Site ziyaretleri ve müşteriler kısa zamanda artar. Ayrıntılı bir şekilde analiz yapabilirsiniz, hangi reklamların hangi ürünlerin daha fazla etkileşim aldığını belirleyerek bu yönde yolunuzu çizebilirsiniz.

PPC Kullanmanın Eksileri

Öncelikle, SEO’nun ücretsiz olduğundan bahsetmiştik. PPC’de ise tıklama başına bile olsa, belirli bir ücret vermeniz gerekir, ücretsiz değildir. Siteniz büyüdükçe, reklamlarınız tıklama aldıkça, geliriniz ile beraber maliyetleriniz de büyüyecektir, sabit kalmaz.

PPC vs CPC

PPC ve CPC aynı alan için kullanılan iki yakın terimdir. Bu iki kavram bazı yerlerde eş anlamlı olarak bile kullanılmaktadır. Çok farklılıkları olmasa da ikisini birbirinden ayıran minik bir fark vardır. PPC, tıklama başına ödeme anlamına gelirken, CPC tıklama başına maliyet anlamına gelmektedir.

Farkını kısaca şu şekilde açıklayabiliriz, PPC ile tıklama başına olan maliyetinizi ödersiniz. CPC ise tıklama başına maliyetinizi ifade eden bir terimdir. Yani Pay Per Click ile Cost Per Click’i ödersiniz. PPC bir pazarlama, reklam tekniğidir. Bir ağdır. Ancak CPC bir ölçümdür. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı yerlerde eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Bu minik fark dışını iki terimi birbirinden ayıran bir etken yoktur.

Kaynaklar

1,2,3

Gökhan Tüz

Dijital Pazarlama Uzmanı Gökhan Tüz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif almak için formu doldurun sizi arayalım.